سرخط 2
سال حماسه ی سیاسی،حماسه ی اقتصادی
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


باسلام خدمت بازدیدکنندگان گرامی من باهدف کمک رسانی درزمینه های مختلف به شما عزیزان شعبه 2 وبلاگ سرخط رادر میهن بلاگ درست کرده ام امیدوارم خوشتان بیاید.
باتشکّرازشماعزیزان.

مدیر وبلاگ : محمّدعرفان موالی
نظرسنجی
فکر می کنید این وبلاگ چه چیزهایی کم دارد؟

دلیل پیدایش زمین لرزه:

طبق آخرین بررسیهای به عمل آمده، سطح کره زمین از 12 صفحه برزگ به نام Plate تشکیل شده است که این صفحات ساکن نبوده و جابجا می شوند و در طی جابجایی خود به همدیگر نیرو وارد کرده و این نیروها بتدریج در کناره ها یا داخل این صفحات انباشته شده و در نهایت به صورت زمین لرزه آزاد می گردد. دلیل حرکت این صفحات، جریان همرفتی ای است که در زیر این پوسته ها و در قسمت مایع کره زمین وجود دارد. همانطور که می دانید، داخل کره زمین بصورت مذاب است، و دمای این مایع مذاب در همه جای آن یکسان نیست و این گرادیان دما باعث  جابجایی در این مایع می گردد. پوسته ها نیز که درواقع بر روی این ماده مذاب شناور هستند، دچار جابجایی می شوند.

از میان نظریات گوناگونی که در رابطه با منشاء زمین لرزه ها ارائه شده است، نظریه ای وجود دارد به نام نظریه "بازگشت کشسان" که ازجامعیت بیشتری برخوردار است.
بر اساس این نظریه عامل ایجاد تغییر شکل در سنگها ایجاد شکستگی در آنها و زمین لرزه در آنها , معمولا نیروهای افقی جهت داری است که در اثر حرکت و جابجایی ورقه های سنگ کره (پلیت ها) ایجاد می شود. در بسیاری موارد بر اثر انباشته شدن زیاده از حد انرژی در سنگ، حرکاتی در امتداد شکستگی ها و گسل های قبلی موجود در سنگ روی می دهد و در ضمن رها شدن انرژی ذخیره شده، زمین لرزه هایی بوجود می آید. به همین دلیل در زمان بررسی لرزه خیزی یک منطقه باید تاریخچه لرزه ها و گسل های فعال و لرزه زا را مورد بررسی قرار داد. البته باید توجه نمود که در یک زمین لرزه، تمام طول گسل جابجا نمی شود بلکه بخشهایی از آن مقاومت می نمایند. این بخشهای به ظاهر فاقد جابجایی ممکن است در زمانی دیگر گسیخته شده و زمین لرزه ای را به وجود آورند، علاوه بر این بر اثر آتشفشانها، ریزش سقف غارها و معادن، ایجاد بهمن، برخورد شهاب سنگها، فعالیتهای بشری و ... نیز زمین لرزه هایی ایجاد شود که درصد ناچیزی از زمین لرزه های معمولا کوچک را تشکیل می دهند. بسیاری از زمین لرزه ها با تعدادی حرکات ضعیف تر در پیش از زمین لرزه اصلی  و پس از حرکت اصلی همراهند که به نامهای پیش لرزه و پس لرزه خوانده می شوند.

.

 • نظریه بازگشت کهکشان

بر طبق این نظریه نیروهای فعالی که سبب تغییر شکل پوسته زمین هستند, موجب تغییر شکل صفحه ها (خمشدگی، کشیدگی و فشردگی)، اصطکاک بین صفحه های برخورد کننده، گرادیان (تفاوت) بالای دما و ... می شوند به طرز قابل توجهی در افزایش تنش نقش دارند این نیروها در قسمتهای سطحی که سنگها رفتار خمیدگی کمتری از خود نشان می دهند، به تدریج باعث تغییر شکل کشسان سنگها می شوند. زمانی که میزان تغییر شکل کشسان از لایه ها، به حالت اولیه خود باز می گردند.  ترک خوردن سنگ معمولا از نقطه ی کانون شروع و با سرعت حدود 3 کیلومتر بر ثانیه در امتداد صفحه منتشر می شود. به این ترتیب انرژی ای که به صورت "تنش کشسان" در سنگ ذخیره شده بود به طور ناگهانی آزاد شده و زمین لرزه را ایجاد می نماید.

در نتیجه تعریف کلی ای که می توان برای زلزله در نظر گرفت این است:

زلزله عبارتست از لرزش زمین در اثر آزاد سازی سریع انرژی که اغلب موارد در اثر لغزش در امتداد یک گسل در پوسته زمین اتفاق می­افتد. انرژی آزاد شده از محل آزاد شدن آن، که کانون نامیده می شود، بصورت امواج در همه جهت ها منتشر می شود. این موجها شباهت بسیار زیادی به امواج ایجاد شده در اثر فروافتادن یک سنگ در آب آرام یک حوضچه دارد. به همان ترتیب که ضربه سنگ باعث به جنبش درآوردن امواج آب می شود، یک زلزله امواج لرزه­ای را ایجاد می­کند که در زمین منتشر می شوند. با وجود اینکه انرژی آزاد شده با فاصله گرفتن از کانون زلزله به سرعت پراکنده شده و میرا می شود(انرژی خود را از دست می دهد.) ، ولی ابزارهای بسیار حساسی که در سراسر جهان بمنظور ثبت ارتعاشات پوسته زمین نصب شده اند، آن را حس کرده و ثبت می کنند.

زلزله ها بر اساس منشاء ایجاد آنها (چشمه‌های لرزه‌ای) به چند دسته تقسیم بندی می شوند که در زیر به بررسی آنها می پردازیم.

زمین‏لرزه‌ها ممکن است به طور طبیعی پدید ایند و یا بر اثر رویدادهای ساخت بشر به وقوع بپیوندند. براساس دلیل پیدایش، آنها را به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌نمایند.

1- رویدادهای طبیعی

 •  زمین‏لرزه‌های زمین‌ ساختی
 •  زمین‏لرزه‌های آتش فشانی
 •  زمین‏لرزه‌های فروریختی
 •  زمین‏لرزه‌های اقیانوسی

2- رویدادهای ساخت بشر

 • زمین‏لرزه‌های القایی
 • زمین‏لرزه‌های ناشی از رویدادهای کنترل شده

 

 •  زمین‏لرزه‌های زمین‌ساختی :

یکی از انواع لرزه با منشاء طبیعی است که بر اثر رهاشدن ناگهانی انرژی ذخیره‌ شده، در اثر برهم‌ کنش چند صفحه‌ی پوسته ایجاد می‌شود.

 •   زمین‏لرزه‌های آتشفشانی:

این نوع زمین‏لرزه بر اثر بازشدن ناگهانی کانالهایی در پوسته زمین، حرکات سریع ماگما، فروریختن سقف کانالهای زیرزمینی و مخازن تخلیه شده از ماگما و یا بر اثر ترکم بیش از اندازه‌ی گاز و فشار ناشی از آن و... ایجاد می‌شود. کانون این زمین لرزه‌ها ممکن است بسیار عمق داشته باشد، اما گاهی بر روی زمین روی می‌دهند که به نام زمین لرزه‌های انفجاری خوانده می‌شوند.

 •   زمین‏لرزه‌های فروریختی:

بر اثر فروریختن غارها و کانال های زیرزمینی، لرزه‌هایی ایجاد می‌شود که به نام زمین‏لرزه‌های فروریختی موسومند. این تکان ها همواره بسیار کوچکند و تنها اهمیت محلی دارند.

 •  زمین‏لرزه‌های القایی:

بر اثر آبگیری یا تغییرات ناگهانی سطح آب دریاچه‌های پشت سدها، تزریق آب یا سیالهای دیگر به داخل زمین و یا استخراج آنها، مخصوصاً در جاهایی که گسلهای فعال وجود دارد زمین‏لرزه‌هایی ایجاد می‌شود. در واقع دلیل اصلی این لرزه‌ها را می‌توان بارگذاری سریع برروی زمین و یا برداشتن ناگهانی بار زیادی از روی آن ذکر کرد. این لرزه‌ها به نام القایی موسومند. لرزه‌های ناشی از معادن نیز در این دسته قرار می‌گیرندبه عنوان مثال می‌توان به زمین‏لرزه‌ای که د ر ارتباط با آبگیری و تغییرات فصلی سطح آب دریاچه سفیدرود روی داد اشاره نمود.

 •   زمین لرزه های ناشی از رویدادهای کنترل شده :

انفجارهای نظامی و صنعتی، همچنین آمدو شد و یا فعالیت‌های ساختمانی نیز لرزه‌هایی را ایجاد می‌نمایند که شدت، زمان وقوع و محل آنها قابل پیشبینی است . این نوع لرزه‌ها به نام لرزه‌های ناشی از رویدادهای کنترل شده موسوم اند.

 مفاهیم زلزله:

 موج های لرزه ای:

بطور کلی پس از اینکه در داخل زمین زلزله ای به وجود آمد و انرژی زمین آزاد شد، این انرژی آزاد شده به صورت امواج ارتعاشی در کلیه جهات منتشر می شوند و انرژی زلزله را با خود منتقل می نمایند. امواج زمین لرزه با توجه به حرکتشان در داخل یا سطح زمین به دو دسته "امواج داخلی یا پیکری" و "امواج سطحی" تقسیم می شوند.

امواج سطحی بیشترین انرژی ناشی از لرزه های کم عمق را دارا بوده و عامل اصلی خرابی های ناشی از زمین لرزه بخصوص در مناطق مسکونی می باشند. این گروه از امواج پس از تداخل موجهای داخلی در امتداد حدفاصلها، شروع به ارتعاش کرده و عمق نفوذ محدودی دارند، از این رو همواره در نزدیکی سطح های ناپیوستگی متمرکز می شوند. بدین جهت در محیطهای همگن و محیط های نامحلول موجهای سطحی نخواهیم داشت. این امواج به نامهای موجهای محدود شده و یا موجهای هدایت شده نیز معروفند و خود به گروههای مختلفی چون "موج لاو" و  "امواج ریلی"  تفکیک می گردند.

امواج داخلی یا پیکری دسته دیگری از امواج لرزه ای هستند که در درون زمین حرکت کرده و در تمامی جهات منتشر می شوند و با سرعتی بیش از موجهای سطحی حرکت می نمایندامواج داخلی نیز به دو گروه امواج طولی یا اولیه و امواج عرضی یا ثانویه قابل تقسیم هستند.

این امواج توسط ویژگیهایی چون سرعت، دامنه، طول موج، دوره تناوب و فرکانس از یکدیگر تمییز داده می شوند.


 انواع موج درونی (Body Wave) :

1- امواج تراکمی P یا اولیه (Primary Waves) :

امواج تراکمی از همه محیطهایی که توان تحمل فشار را دارند از جمله گازها و مایعات عبور می کنند. ذراتی که تحت تاثیر موج Pقرار می گیرند در جهت انتشار موج به جلو یا عقب نوسان می کنند. در صورتی که بخشی از یک فنر را جمع کرده و به طور ناگهانی رها کنیم، فشردگی تمام طول فنر را طی خواهد کرد تا به انتهای آن برسد. در این مثال فنر در راستای حرکت موج به ارتعاش درآمده است که بسیار شبیه به نحوه انتشار امواج است. دلیل نامگذاری این امواج به نام امواج اولیه سرعت بالای این امواج می باشد، چرا که اولین موجی که از زلزله احساس می شود امواج P هستند. این امواج با وجود سرعت بالای انتقال، چون بسیار سریعتر از سایر امواج دیگر میرا می شوند باعث ایجاد خرابی زیادی در زلزله ها نمی شوند.

 

2- امواج برشی S یا عرضی (Shear Waves or Secondary waves) :

این امواج تنها در محیط هایی که می توانند در برابر تغییر شکل جانبی مقاومت کنند - مانند محیط های جامد - منتشر می گردند. این امواج در مایعات و گازها نمی توانند منتقل شوند. در صورتی که یک طناب را به دیواری متصل کرده و سر دیگر آن را در دست گرفته و به صورت قائم حرکت دهیم، در طناب موجی ایجاد می شود شبیه امواج می باشد. در این امواج ارتعاش ذرات محیط عمود بر جهت حرکت موج می باشد (همانطورکه در مثال طناب دیده می شود، موج در امتداد طول طناب حرکت می کند در حالی که ذرات طناب در جهت عمود بر طول طناب ارتعاش می کنند).

 

 امواج سطحی (Surface Waves) :

1- امواج رایلی LR - Rayleigh Waves :

این امواج به نحو خاصی حرکت می کنند. بدین ترتیب که حرکت ذرات در امتداد مدارهای دایره ای (یا بیضوی) صورت می گیرد. درست مانند حرکت امواج در سطح اقیانوس البته جهت حرکت دایره ها برخلاف حرکت امواج اقیانوس است به عبارتی حرکات ذرات سنگ، مدار بیضوی پسگرد را در صفحه قائمی به طرف منشاء زمین لرزه طی می کنند.

 

2 - امواج لاو LQ - Love Waves :

حرکت زمین توسط موج لاو، تقریبا شبیه موج S است با این تفاوت که ذرات ماده به موازات سطح زمین و در جهت عمود بر انتشار موج حرکت کرده و ذرات در صفحه قائم حرکت ندارند. انتشار این امواج مانند تکانهایی است که بر اثر حرکت طناب به سمت چپ یا راست ایجاد می شود. موجهای لاو قدری سریعتر از امواج رایلی حرکت کرده و زودتر بر روی لرزه نگاشت ظاهر می شوند.

 

 گسله

گسلها شکستگیهایی در پوسته زمین هستند که در طول آنها تغییر شکلهای قابل توجهی ایجاد شده است. بدین مفهوم که زلزله های پیشین، باعث ایجاد این شکستگیها و جابجائی ها گردیده است. گاهی اوقات گسلهای کوچک در ترانشه های جاده، جائی که لایه های رسوبی چند متر جابجا شده اند، قابل تشخیص هستند. گسلهایی در این مقیاس و اندازه معمولا بصورت تک گسیختگی جدا اتفاق می­افتد. در مقابل گسلهای بزرگ، شامل چندین صفحه گسل درگیر می­باشند مانند گسل شمال تهران و گسل شمال تبریز. این منطقه های گسله، می­توانند چندین کیلومتر پهنا داشته باشند و معمولا از روی عکسهای هوایی راحت تر قابل تشخیص هستند تا سطح زمین. بر اساس جهت جابجایی گسلها,گسلهای امتداد لغز و گسلهای شیب لغز تعریف می­شوند.

 

 خطرات ناشی از یک زلزله:

عواملی که در یک زلزله باعث ایجاد خسارت میگردند عبارتند از:

1-    نیروهای درونی شدید ایجاد شده بر اثر جنبش شدید زمین

2-    آتش سوزی های ناشی از زمین لرزه

3-    تغییر در خواص فیزیکی خاکها ( نشستها، پدیده آبگونگی و ... )

4-    بر اثر جابجائی مستقیم گسلها در محل ساخت سازه ها

5-    بواسطه زمین لغزشها ( زمین لغزش عبارتست از فروریزش دامنه شیبها )

6-    بواسطه موجهای بلند ایجاد شده توسط زلزله در دریاها ( آبرانش )

 

 اندازه گیری زمین لرزه:

برای آگاهی از میزان تاثیر هر پدیده لازم است تا بتوانیم به نحوی آن را بصورت کمی بیان کنیم. برای کمی کردن اندازه زلزله، از دو رهیافت مختلف استفاده می­شود؛ یک رهیافت بر اساس اندازه گیری دستگاهی (بزرگای زلزله) و دیگری بواسطه تاثیر پذیری دست سازهای بشر از زلزله (شدت زلزله). شدت زلزله در هر مکان متفاوت است و با دور شدن از کانون زلزله کم می شود، در حالی که بزرگای زلزله همواره ثابت است و ربطی به دور شدن از کانون ندارد (چرا که با کل انرژی آزاد شده مربوط است).

 شدت زمین لرزه:

شدت یک زلــزله در یک مکــان خاص بــر مبنای اثرهای قابل مشاهده زمین لرزه در آن مکان تعیین می شود. دقت در تعیین شدت زلزله به دقت مشاهده کننده وابسته استتخمین شدت وسیلة مفیدی برای تخمین اندازة زلزله های تاریخی است، بویژه در ناحیه هایی نظیر کشور ما که کشوری باستانی و با میراث تاریخی و  فرهنگی کهن است و لذا اطلاعات مهمی می توان از زلزله های رویداده در زمانی که ثبت تاریخی وجود دارد به دست آورد.  مقیاسهای مختلفی برای تعیین شدت زمین لرزه همانند مقیاس مرکالی اصلاح شده،MSK، EMS98 و ... ارائه شده است.

تعیین شدت زمین لرزه بدین ترتیب است که برای هر کدام از مقیاسها جدولی تهیه شده است و بر اساس آن میزان آسیبهای ناشی از زلزله بر سازه های مختلف ارائه گردیده است و مشاهده گر با تطبیق خسارتهای بوجود آمده از زلزله با موارد ذکر شده در جدول، شدت زلزله را تعیین می­کند.

 بزرگای زلزله:

بمنظور اندازه گیری زمین لرزه و بدست آوردن معیاری برای مقایسه و سنجش زمین لرزه ها، از بزرگای زلزله استفاده می­شود که می­توان آن را با در نظر گرفتن دامنه نوسانات روی نگاشت محاسبه نمود. مقیاسهای متفاوتی برای اندازه گیری بزرگای زلزله وجود دارد. اولین مقیاس بزرگا، توسط چارلز ریشتر در سال 1935 برای زلزله های جنوب کالیفرنیا تعریف شد که بزرگای محلی یاML  نامیده می­شود. علاوه بر مقیاس ریشتر، مقیاسهای مختلف دیگری نیز وجود دارند که هر کدام کاربردهای خاص خود را در مهندسی زلزله و زلزله شناسی ایفا می­کنند. هر زلزله فقط و فقط یک بزرگا دارد و بزرگا با فاصله از محل وقوع زلزله تغییر نمی یابد.

نوع مطلب :
برچسب ها : زمین لرزه وآتشفشان،
لینک های مرتبط :
محمّدعرفان موالی
شنبه 24 فروردین 1392
شنبه 2 شهریور 1398 03:50 ب.ظ
Hi there colleagues, its impressive post concerning educationand fully explained, keep it up all the
time.
دوشنبه 14 مرداد 1398 10:14 ب.ظ
Ahaa, its nice dialogue regarding this article here at this webpage, I have read all that, so now me
also commenting here.
شنبه 1 تیر 1398 04:01 ب.ظ

With thanks! Lots of stuff!

cialis therapie india cialis 100mg cost are there generic cialis cialis online tadalafilo price cialis wal mart pharmacy how do cialis pills work cialis daily cialis 5mg prix tadalafil 5mg
جمعه 31 خرداد 1398 07:28 ق.ظ

You made your point!
cialis in sconto price cialis best cialis mit grapefruitsaft generic low dose cialis cialis coupon best generic drugs cialis if a woman takes a mans cialis cost of cialis per pill cheap cialis click now buy cialis brand
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:17 ب.ظ

Kudos! Terrific information!
we like it safe cheap cialis estudios de cialis genricos buy cialis online cheapest low dose cialis blood pressure canadian cialis cialis per paypa tadalafil acquistare cialis internet get cheap cialis cialis usa cost
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:28 ب.ظ

Regards. A good amount of advice!

get cheap cialis cilas click here take cialis cialis official site are there generic cialis precios cialis peru cialis online order a sample of cialis buying cialis overnight cialis 05
چهارشنبه 29 خرداد 1398 04:13 ق.ظ

Fine advice. Appreciate it!
achat cialis en suisse generic cialis soft gels cost of cialis per pill prix cialis once a da cialis sale online cialis pills in singapore pastillas cialis y alcoho buy cialis sample pack generic cialis 20mg uk generic cialis in vietnam
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:27 ق.ظ

Wonderful forum posts. Thank you.
enter site very cheap cialis cialis 5 mg funziona cialis herbs we like it safe cheap cialis cialis 5 mg cialis 05 cialis generic prezzo di cialis in bulgaria buying brand cialis online rezeptfrei cialis apotheke
دوشنبه 27 خرداد 1398 02:32 ب.ظ

You said it very well..
cialis for sale cialis therapie cialis et insomni cialis tablets australia dosagem ideal cialis cialis price in bangalore miglior cialis generico cuanto cuesta cialis yaho buy cialis cheap 10 mg cialis canada
یکشنبه 26 خرداد 1398 10:02 ق.ظ

You said this well!
ou acheter du cialis pas cher cialis prices cialis coupons printable if a woman takes a mans cialis cialis generico online cialis online cialis 200 dollar savings card non 5 mg cialis generici prices for cialis 50mg link for you cialis price
شنبه 25 خرداد 1398 08:21 ب.ظ

You actually stated it adequately!
enter site 20 mg cialis cost only best offers cialis use india cialis 100mg cost cialis dosage acheter cialis kamagra buy cialis sample pack cialis dose 30mg buying cialis overnight 5 mg cialis coupon printable cialis 20 mg cost
شنبه 25 خرداد 1398 06:15 ق.ظ

Terrific material. Appreciate it.
brand cialis generic side effects of cialis cialis great britain cialis in sconto buy cialis online nz estudios de cialis genricos click now cialis from canada cialis for sale south africa cialis 5mg prix cialis billig
دوشنبه 20 خرداد 1398 10:39 ب.ظ

This is nicely put! .
canadian drugs generic cialis cialis 100mg suppliers cialis price in bangalore miglior cialis generico cialis kaufen cialis pills boards cilas rx cialis para comprar cialis 5mg billiger cialis 20 mg
شنبه 18 خرداد 1398 11:17 ق.ظ

Effectively spoken genuinely. !
cialis baratos compran uk prix de cialis cialis australian price 200 cialis coupon cialis authentique suisse viagra cialis levitra cialis uk next day cialis para que sirve calis cialis sale online
سه شنبه 27 فروردین 1398 01:53 ق.ظ
Hello, I think your website might be having browser compatibility issues.

When I look at your website in Chrome, it looks fine but when opening in Internet
Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
Other then that, fantastic blog!
شنبه 22 دی 1397 03:50 ب.ظ
кредит круглосуточно
как взять кредит онлайн
онлайн кредит украина на карту
кредит через интернет по паспорту
кредит в интернете украина
شنبه 22 دی 1397 03:28 ب.ظ
кредити онлайн україна
кредит онлайн на карту украина
кредит онлайн на карту без отказа
интернет кредиты
оформить онлайн кредит
شنبه 22 دی 1397 03:12 ب.ظ
взять кредит онлайн на карту
кредит на карту онлайн
онлайн кредит на карту круглосуточно
кредит через интернет
онлайн кредит украина
شنبه 22 دی 1397 02:59 ب.ظ
кредит на банковскую карту
кредит на банковскую карту
кредит на карточку онлайн
кредиты онлайн на банковскую карту
онлайн кредитование
چهارشنبه 14 آذر 1397 07:51 ب.ظ

Appreciate it. Quite a lot of information.

cialis tablets australia cialis generika cialis in sconto cialis australian price we use it 50 mg cialis dose cialis dosage amounts cialis generique cialis pills boards does cialis cause gout cialis therapie
سه شنبه 13 آذر 1397 06:37 ب.ظ

Great data. Kudos!
generic cialis soft gels click here cialis daily uk achat cialis en itali price cialis per pill buy original cialis cialis y deporte miglior cialis generico 5 mg cialis pharmacie en ligne get cheap cialis order cialis from india
یکشنبه 11 آذر 1397 07:03 ب.ظ

Incredible many of valuable material!
cialis baratos compran uk generic cialis 20mg tablets cialis for sale in europa cialis kaufen bankberweisung cialis usa cost callus cialis online deutschland does cialis cause gout cialis 20mg prix en pharmacie click here to buy cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:58 ب.ظ

Thanks. Lots of facts!

try it no rx cialis get cheap cialis when can i take another cialis cialis efficacit buy brand cialis cheap cialis prices in england generic cialis tadalafil compare prices cialis uk american pharmacy cialis we recommend cialis best buy
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:58 ب.ظ

You actually expressed it terrifically.
buying cialis overnight viagra vs cialis vs levitra where do you buy cialis cialis generico lilly cialis canada on line cialis vs viagra we recommend cheapest cialis non 5 mg cialis generici cialis canada we use it 50 mg cialis dose
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:16 ق.ظ

Amazing plenty of superb data.
where do you buy cialis cialis 20 mg cost cialis super kamagra cialis pills deutschland cialis online cialis 100mg suppliers generic cialis 20mg uk click here cialis daily uk cialis 5mg billiger cialis pas cher paris
چهارشنبه 7 آذر 1397 07:25 ب.ظ

You actually expressed that exceptionally well.
prix de cialis low cost cialis 20mg generic cialis at the pharmacy cialis bula when can i take another cialis cialis coupons generic cialis with dapoxetine cialis dosage we choice free trial of cialis cialis purchasing
چهارشنبه 11 مهر 1397 05:57 ق.ظ

Valuable posts. Many thanks.
wow look it cialis mexico we recommend cialis best buy low cost cialis 20mg cialis flussig buy online cialis 5mg cialis tablets for sale preis cialis 20mg schweiz cialis reviews cialis with 2 days delivery cialis generico in farmacia
دوشنبه 9 مهر 1397 04:46 ق.ظ

This is nicely said! !
pastillas cialis y alcoho we like it cialis soft gel how to purchase cialis on line cialis therapie cialis uk next day cialis cuantos mg hay cialis 30 day trial coupon tadalafil generic warnings for cialis 40 mg cialis what if i take
یکشنبه 1 مهر 1397 06:43 ق.ظ

Regards, Quite a lot of facts.

canadian rx drugs for sale online canadian pharmacy cialis northwest pharmacies online drugs for sale online canadian pharmacies shipping to usa drugstore online india canadian online pharmacy buy viagra online usa pharmacy times
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:17 ب.ظ

You made the point.
cialis 5 effetti collaterali cialis side effects dangers we recommend cheapest cialis how to buy cialis online usa purchase once a day cialis low cost cialis 20mg generic cialis at walmart cialis 200 dollar savings card chinese cialis 50 mg acheter cialis kamagra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
کارت پستال درخواستی طراحان - سفارش از شما ، طراحی با ما 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو